مقالات

ایمپلنت فوری

داشتن دندان‌های زیبا می‌تواند نقش تاثیرگذاری در چهره‌ی شما داشته باشد اما ممکن است به هر دلیلی نیاز به کشیدن دندان داشته باشید.

در این صورت می‌توانید از ایمپلنت دندان به‌صورت فوری یا ایمپلنت فوری که یک روش کاشت دندان بلافاصله پس از کشیدن دندان است استفاده نمایید تا طرح لبخند شما مجدداً زیبایی خود را بازیابد.

در این مقاله شما را با ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک روزه، فواید آن و اینکه برای چه افرادی مناسب است بیشتر آشنا خواهیم کرد :

 

ایمپلنت فوری دندان

 

ایمپلنت فوری چیست؟

ایمپلنت یک روزه یا جایگذاری فوری روشی است که در آن ایمپلنت و دندان جایگزین به طور همزمان جایگذاری می‌شوند، نه اینکه بین مرحله‌ی اول و دوم سه تا شش ماه فاصله باشد (مثل ایمپلنت معمولی).

این فرآیند فوری که در اصطلاح دندانپزشکی به‌عنوان «بارگذاری فوری» شناخته می‌شود بدین معنا است که می‌توانید در مدت زمان حدود‌ یک ساعت ‌یک دندان جدید بدست آورید.
برای بیمارانی که دندان شان شکسته است‌ یا در شرف از دست دادن دندان هستند، قراردادن ایمپلنت به ‌صورت فوری گزینه‌ی مناسبی برای جایگزینی دندان است.

می‌دانیم که هیچ‌کس نمی‌خواهد بدون دندان باشد و ایمپلنت‌های فوری ‌یک راه حل سریع، مقرون به صرفه و با دوام ارائه می‌دهند.
پس از ارزیابی دقیق، اگر شرایط شما اجازه دهد، می‌توانید بلافاصله پس از کشیدن دندان ایمپلنت را جاسازی کند. برای ‌یک ایمپلنت سنتی، بین کندن دندان/دندان‌ها و جایگذاری ایمپلنت ‌یک دوره‌ی انتظار وجود دارد که به طور کلی سه تا شش ماه طول می‌کشد.

 

آیا من برای ایمپلنت به‌صورت فوری مناسب هستم؟

به طورکلی فقط بیمارانی با تراکم کافی استخوان فک و فاقد سایر عوامل خطرزا مانند عفونت، داوطلب بارگذاری فوری هستند (اگرچه با پیوند استخوان می‌توان بر تراکم کم استخوان غلبه کرد).

اگر مطمئن نیستید که آیا شما داوطلب مناسبی برای بارگذاری فوری هستید بهتر است با‌ یکی از پزشکان مجرب ما مشورت کنید که وضعیت خاص شما را بررسی و ارزیابی کند.
مزیت اصلی ایمپلنت‌های فوری این است که آنها دوره‌ی درمان را کاهش می‌دهند و در نتیجه به گزینه‌ای مناسب برای بیمارانی تبدیل می‌شوند که وقت کافی برای انجام مراحل طولانی را ندارند و ‌یا نمی‌خواهند برای مدتی بدون دندان بمانند.

 

جایگذاری ایمپلنت یک روزه چیست؟

جایگذاری ایمپلنت یک روزه یا فوری زمانی انجام می‌شود که ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان طبیعی صورت می‌گیرد. شولته و‌هایمکه در سال ۱۹۷۶ جایگذاری ایمپلنت در حفره‌های تازه را برای اولین بار گزارش دادند و اصطلاحاً آن را «ایمپلنت فوری» نامیدند.

در طی سال‌ها مطالعات زیادی انجام شده است که از میزان دوام بالای ایمپلنت‌های فوری خبر می‌دهند. توصیه‌های تخصصی منتشر شده برای جایگذاری تک ایمپلنت پس از کنفرانس اجماع بنیاد توانبخشی دهان (FOR) از ۷ تا ۸ اکتبر سال ۲۰۱۵ بیان کردند که انتخاب دقیق بیمار، برنامه ریزی مناسب برای درمان و جایگذاری دقیق ایمپلنت برای بدست آوردن نتایج قابل پیش بینی و زیبایی ضروری‌اند.

 

فواید ایمپلنت فوری برای بیمار و پزشک

در موارد مناسب، جایگذاری فوری و بارگذاری فوری مجموعه‌ای از مزایا را برای بیمار فراهم می‌کنند، از جمله زمان درمان کوتاه‌تر و زمانِ به شدت کاهش‌یافته (در صورت وجود) همراه با ‌یک وقفه در ساختمان دندان‌ها زیرا ترمیم‌های زیبایی در روز جراحی انجام می‌شوند.

در حقیقت،‌یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که بیماران جایگذاری ایمپلنت به‌ صورت فوری در فک بالا را نسبت به چهار پروتکل درمانی دیگر ترجیح می‌دهند.
جایگذاری ایمپلنت به‌ صورت فوری و provisionalization با قابلیت پیش‌بینی خوبی در طبابت مورد استفاده قرار گرفته‌اند. بارگذاری فوری درواقع نیاز به مداخله‌ی جراحی و روش‌های پیچیده‌ی پیوند استخوان را کاهش می‌دهد که در غیر این صورت ممکن است برای ترمیم برآمدگی‌های جذب شده مورد نیاز باشد.

روش ‌یک مرحله‌ای یک گردش کار ساده‌ی جراحی را ارائه می‌دهد و بیمار را به جای دو بار جراحی، تحت ‌یک عمل جراحی قرار می‌دهد.

بهبودی‌هایی در تجربه‌ی پس از عمل بیماران با استفاده از روش‌های بی عیب و نقص برای توان بخشی تک‌دندان گزارش شده است. موارد موفقیت آمیزِ پروتکل بارگذاری فوری نیز برای جایگذاری چندین ایمپلنت گزارش شده است.
با همکاری نزدیک جراح دهان، دندانپزشک و تکنسین آزمایشگاه، جایگذاری ایمپلنت به‌صورت فوری و بارگذاری فوری می‌تواند ‌یک پیشنهاد منحصربه ‌فرد (USP) ارائه دهد.

این کار می‌تواند بخشی جدایی ناپذیر از استراتژی بازاریابی را تشکیل دهد زیرا تضمین می‌کند که این عملیات دندانپزشکی از جذابیت بیشتری نسبت به عملیات دیگر در مجاورت محلی ‌یا حتی دورتر برخوردار است.

 

اهمیت انتخاب سیستم ایمپلنت مناسب

برای اطمینان از قابل پیش بینی بودن و موفقیت طولانی مدتِ جایگذاری و بارگذاری فوری باید از‌یک سیستم ایمپلنت دندانی که به طور بالینی اثبات شده و کاملاً بررسی شده استفاده شود.

برای جایگذاری تک ایمپلنت NobelActive‌ یک ایمپلنت در حال انبساط و مخروطی فراهم می‌کند که به تدریج استخوان را متراکم می‌کند زیرا تیغه‌های حفاری در راس ‌یک استئوتومی‌ کوچکتر را تسهیل می‌کنند.

این کار ایمپلنت را قادر می‌سازد تا به ثبات اولیه‌ی بالایی که برای جایگذاری فوری و بارگذاری فوری لازم است برسد، حتی در شرایطی که ممکن است چالش برانگیز باشد – مانند استخوان نرم‌ یا حفره‌های استخراج دندان.

 

مزایای ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری دندان دارای مزایای زیادی است، اما نیازمند شرایط خاصی از نظر سلامت دهان و استخوان فک می باشد.

پس قبل از تصمیم‌گیری برای ایمپلنت فوری، بهتر است با یک دندانپزشک متخصص مشورت کنید تا بتوانید بهترین گزینه را برای وضعیت دهان و دندان خود انتخاب کنید :

 یکی از مهمترین مزایای ایمپلنت فوری دندان، کاهش زمان بین جراحی ایمپلنت و نصب دندان مصنوعی است. این روش به بیماران اجازه می‌دهد که به طور سریع‌تر از دندان‌های جایگزین استفاده کنند.

نکته دوم بالا بردن اعتماد به نفس است ، از آنجا که بیماران به طور سریع دندان‌های جایگزین خود را دریافت می‌کنند، اعتماد به نفس آن‌ها بهبود می‌یابد و از تجربه‌ی اجتماعی بهتری برخوردار می‌شوند.

نکته مهم دیگر حفظ استخوان است ،  نصب ایمپلنت فوری به استخوان فک کمک می‌کند که حجم و استحکام خود را حفظ کند و از ریزش استخوان جلوگیری می‌کند.

 با نصب دندان مصنوعی فوری بر روی ایمپلنت، بیماران می‌توانند به طور فوری از ظاهر طبیعی دندان‌های خود بهره‌ برده و از داشتن لبخند زیبا لذت ببرند.

 

 

سوالات متداول


1. آیا ایمپلنت‌های فوری به اندازه‌ی سایر ایمپلنت‌ها موثر هستند؟

جایگذاری فوری نسبت به انواع دیگر ایمپلنت دندان دارای مزیت‌هایی است. مثلأ دیگر نیازی به ماه‌ها انتظار برای دریافت ‌یک دندان جایگزین نیست و تعداد مراجعه‌ی کمتر باعث صرفه جویی در وقت شما می‌شود.

همچنین می‌توانید اطمینان داشته باشید که ایمپلنت‌های فوری شما دقیقاً مانند دندان‌های طبیعی به نظر می‌رسند و کار می‌کنند.
روش جایگذاری فوری می‌تواند معایبی به همراه داشته باشد بیشترین خطر این است که در صورت عدم ادغام کافی استخوان، ایمپلنت در معرض خرابی قرار دارد.

اگر استخوان فک زمان کافی برای جوش خوردن مناسب با ایمپلنت را نداشته باشد، این اتفاق می‌افتد. برای جلوگیری از احتمال خرابی ایمپلنت، تیم متخصص ما در مورد جوانب مثبت و منفی این روند با شما صحبت می‌کند.

2. در طی و بعد از‌یک عمل کاشت فوری چه انتظاری باید داشته باشم؟

ایمپلنت‌های فوری پس از کشیدن ‌یک یا چند دندان آسیب دیده جایگذاری می‌شوند. می‌توان آنها را روی صندلی دندانپزشکی ‌یا بیمارستان انجام داد و تفاوت این دو سناریو در جلسه‌ی مشاوره‌ی اولیه با شما در میان گذاشته خواهد شد.
ممکن است بعد از بهبودی ناحیه‌ی مورد نظر دچار تورم موضعی شوید و چند روز احساس ناراحتی کنید. این بخش طبیعی از روند بهبودی است و در صورت نیاز می‌توان داروی مسکن را تجویز کرد.

3. چگونه می‌توانم از ایمپلنت‌های دندانی خود مراقبت کنم؟

ایمپلنت‌های دندانی شما دقیقاً مانند دندان‌های طبیعی عمل می‌کنند، بنابراین باید مطمئن شوید که به همان شکل از آنها مراقبت می‌کنید. ما در Smile Solutions علاقه‌ی زیادی به رعایت بهداشت دهان و دندان داریم.

با مسواک زدن صحیح و نخ دندان کشیدن روزانه و همچنین مراجعه به دندانپزشک برای چک‌آپ شش ماهه می‌توانید اطمینان حاصل کنید که دندان‌های شما، چه طبیعی و چه ایمپلنت، سالها دوام خواهند داشت.

4. ایمپلنت‌های فوری چه مدت دوام خواهند داشت؟

ایمپلنت‌های شما ممکن است به مرور زمان دچار ساییدگی شوند، اما این مسئله از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است.

به طور کلی می‌توانید انتظار داشته باشید که ایمپلنت‌های فوری شما ۱۰ تا ۱۵ سال دوام بیاورند، به خصوص اگر مراقبت‌های مداوم بهداشت دهان و دندان و ویزیت‌های منظم دندانپزشکی را ادامه دهید.

5. هزینه‌ی ایمپلنت‌های فوری چقدر است؟

هر بیمار برای دریافت ایمپلنت‌های فوری در Smile Solutions‌ یک برنامه درمانی منحصر به فرد دریافت می‌کند که شامل کل هزینه‌های مربوط به درمان شما خواهد بود.

از آنجا که هیچ دو بیماری دارای سطح پیچیدگی‌یکسانی نیستند، هزینه‌ها برای هر بیمار متفاوت خواهد بود.

6. چه کسی ایمپلنت دندان من را انجام می‌دهد؟

در Smile Solutions مشاوره‌ی اولیه شما و همچنین هرگونه مراقبت بعدی و نگهداری توسط ‌یک دندانپزشک عمومی ‌انجام می‌شود، اما‌ یک متخصص از تمام اجزای جراحی درمان ایمپلنت دندانی شما مراقبت می‌کند.

روند ایمپلنت دندان شما شامل متخصصان مختلفی است که با هم کار می‌کنند تا به شما اطمینان دهند که بهترین مراقبت و نتیجه را دریافت می‌کنید، مثل پریودنتیست‌ها، متخصصان لثه و گروه‌های پشتیبانی از استخوان‌های دندانی و لثه‌های اطراف، جراحان فک و صورت که جراحی را انجام می‌دهند (و همچنین در صورت لزوم کشیدن دندان) و دندان سازان متخصص در کار با تاج‌ها و پل‌های ثابت.

7. تحقق انتظارات در ایمپلنت فوری چقدر است؟

بیماران می‌خواهند به روشی کارآمد و مصلحت آمیز درمان شوند. آنها در هنگام جستجوی راه حل، درمان بی خطر و موثری را می‌خواهند که در کمترین زمان ممکن و با کمترین درد و ناراحتی انجام شود.

جایگذاری و بارگذاری فوری از روش‌های ارزشمندی است که پزشک می‌تواند از آنها استفاده کند، اما مهارت و تجربه‌ی دندانپزشک و همچنین انتخاب مورد عناصر اساسی برای اطمینان از نتایج موفقیت‌آمیز در طولانی مدت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *